Sudety ZachodnieSudety ZachodnieSudety Zachodnie
  Top » Sudety Zachodnie » Miejscowości,
dzielnice,osady
» Bukowiec
Imieniny dziś obchodzą:
Jarosław, Marek, Wasyl,
Porozmawiaj na forumForumPorozmawiaj na forum
 |  Moje Konto
Kategorie
Drogi, trasy,
rozdroża
 (23)
Grupy skalne,
skały, skałki
 (55)
Miejscowości,
dzielnice,osady
 (61)
Przełęcze,doliny,
Obniżenia
 (35)
Rezerwaty Przyrody,
Parki
 (3)
Strumienie,rzeki,
stawy,mokradła
 (86)
Szczyty gór,
wzgórza,pagórki
 (108)
Zabytki przyrody,
kultury,ruiny
 (10)
Losowe zdjęcie
Staw w Pobiednej....30.12.2006.
Staw w Pobiednej....30.12.2006.
Autor/Przesłał: Tadeusz
Regiony
Forum
Aktualnie na Forum:
2 gości
Temat: Ostatnia odpowiedź:
piszcie nowości Brak odpowiedzi
Chrośnica 29-08-2017 08:26
Anonymous
jura
Rozhledna Eliška Brak odpowiedzi
Dziwna tablica w Ciszycy Brak odpowiedzi
Wspomnienia ze Strażnicy WOP 11-02-2015 21:42
andrzej s.
Ostatnio w albumie:

Tytuł Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Pobiednej
Wysłał/a: RenataS
Wysłany: 09 01 2011 11:07:45

Tytuł Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Pobiednej
Wysłał/a: RenataS
Wysłany: 09 01 2011 11:07:11

Tytuł Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Pobiednej
Wysłał/a: RenataS
Wysłany: 09 01 2011 11:06:37
Co nowego? więcej
kwiecień 2018
- Dzień jak codzień
- Dzień dzisiejszy
- Warto zobaczyć

News
2006-12-23 18:55:59


Czermnica
Szybkie Wyszukiwanie
 
Wpisz słowo aby wyszukać miejsce.
Wyszukiwanie Zaawansowane
Szukaj w Google
Google
Informacje
Bibliografia
Ksiega Gości
Regulamin GOT
Dekalog Turysty Górskiego
Korzystanie z Serwisu
Kontakt
Bukowiec 400-490m n.p.m.

Region: Rudawy Janowickie

Wszystkie zdjęcia - 4 szt.
Bukowiec
Bukowiec
Autor/Przesłał: KornelO

ZOBACZ W ZUMI

Informacja: Duża wieś z wieloma cennymi, licznymi oraz zróżnicowanymi zespołami zabytków. W szczególności godny polecenia jest zespół pałacowy oraz pozostałości po przypałacowym parku, wraz z wieloma zabytkami, stawami oraz starymi i okazałymi drzewami. Okoliczne wzniesienia zbudowane są z waryscyjskich granitów porfirowatych.

Nazewnictwo: Buchwalth, Buchwaldt, Ober-, Nieder-Buchwald, Buchwalt, Buchelt, Buchwalde, Bukowina, Buchwalde, Zeylandowo, Bukownik.

Lokalizacja: Południowo-zachodnia część Rudaw Janowickich (właściwie na pograniczu Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej), pomiędzy wzgórzami Mrowiec, Brzeźnik i Średnica, na południe od Kowar i na południowy-wschód od Mysłakowic. Rudawski Park Krajobrazowy.

Historia: Pierwsze wzmianki o Bukowcu pochodzą z 1305 r. - więc jest to jedna z najstarszych wsi w regionie. Była to spora wieś rycerska posiadająca kościół i była własnością rodu Zedlitzów. W 1420 założono tu pierwsze stawy rybne. W listopadzie 1622 r. przez Bukowiec przeszedł 6 tyś. oddział Lisowczyków, którzy po złupieniu Kowar szli na Jelenią Górę.W XVIII w. wieś byłą dużym ośrodkiem tkactwa chałupniczego. W 1785 r. zostaje odsprzedana hr. Fryderykowi von Reden, który dwór gruntownie przebudował (prace prowadził Carl Gottfried Geissler) oraz założył rozległy park krajobrazowy, jednak prace były prowadzone głównie przez żonę, hr. Fryderykę Karolinę von Reden. Park rozrastał się i w początka XIX w. sięgał już po Brankę i Brzeźnik, a na wschodzie po Młockarza i Dłużynę, zajmując w ten sposób prawie cały obszar poniędzy dolinami Jedlicy i Karpnickiego Potoku. Budowle tam wznoszone miały pokazać etapy rozwoju ludzkiego ducha - od jaskini, przez gracką klasyczność po czasy von Redenom współczesne. Renomę rezydencji zwiększały dobre stosunki z rodziną pruskiego domu królewskiego Hohenzollern, do których należały Mysłakowice, Karpniki i Wojanów. Bywali tu tak znamienici goście jak: Johan Wolfgang Goethe, feldmarszałek August N. von Gneisenah, H. von Stein, król Fryderyk Wilhelm III. Wszystko to składało się na rozwój kulturalny i zaowocowało powstaniem tu „Towarzystwa Biblijnego”, „Związku Młodzińców i Panien”, szkółki niedzielnej dla dorosłych oraz przytułku. Za sprawą hrabiny von Reden sprowadzono do sąsiednich Mysłakowic eksulantów z Tyrolu, oraz przeniesiono z Norwegii do Karpacza kościół Wang. Pod koniec XIX w. wieś była już oficjalnym letniskiem z gospodami, pensjonatami i kompieliskami. W czasie wojny w okolicznych kamieniołomach pracowali więźniowie z filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i część z nich pochowana jest na miejscowym cmentarzu. Po wojnie dobra zostały złupione, a budynki służył m. in. jako staja rybacka Uniwersytetu Wrocławskiego, dom wczasowy Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, Wojskowy Ośrodek Postępu Rolnictwa, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Karkonoski Uniwersytet Ludowy oraz obecnie Związek Gmin Karkonoskich. Aktualnie wieś nie posiada funkcji letniskowej, jednak w wyniku mylenia jej z sanatorium „Bukowiec” w sąsiednim Wojkowie, w niektórych opracowaniach za taką uchodzi.

  Z miejscowością związane są takie nazwiska jak:
 • Johann Theodor Eisenmänger (1819.12.25 - 1897.03.06): Autor monografii pow. jeleniogórskiego (Hirszberg, 1879) i przewodnika po Kowarach (Schmiedeberg, 1896), już po śmierci wydano jeszcze historię Kowar (Breslau, 1900) jego autorstwa.
 • Friedrich Wihelm hr. von Reden auf Hameln und Benigstein (1752.03.23 - 1815.07.03): Właściciel Bukowca. Od 1779 dyrektor Wyższego Urzędu Górnictwa we Wrocławiu. W latach 1806-07 tajny minister stanu w rządzie pruskim. Zasłużony dla rozwoju nowoczesnego górnictwa i przemysłu na Śląsku.
 • Friederike Karoline hr. von Reden z domu baronówna von Riedesel zu Eisenbach (1774.05.12 - 1854.05.14): od 1802 małżonka hr. F. W. von Redena. Do historii przeszła jako inteligentna i miłościwa pani na Bukowcu, przez miejscową ludność zwana też "Matką Kotliny Jeleniogórskiej". Była inicjatorką przypałacowego parku krajobrazowego, sprowadzenia do Mysłakowic religijnych wygnańców z Tyrolu, oraz sprowadzenia do Karpacze koścółka Wang. Była kobietą z najwyższych sfer oświeconej monarchii i przyjaciółką wielu znamienitych osobistości z królem Fryderykiem Wilhelmem III na czele. Za zasługi dla regionu otrzymała order Luizy.

Turystyka:

  Przez Bukowiec przechodzą szlaki:
 • szlak czerwony (Główny Szlak Sudecki) z Karpacza (przez Głębock, Mysłakowice) do Szarocina (przez Skalnik, Przełęcz pod Wilkowyją)
 • szlak niebieski z Jarkowic (przez Paczyn, Ogorzelec, Kowary) do Karpnik (przez Krogulec)
  Znajduje się tutaj wiele zabytków wartych uwagi, oraz świadczących o dawnej świetności wsi:
 • Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela – pierwotnie w 1728 r. jako drewniany dom modlitw, następnie w 1782 r. wybudowano dla ewangelików obecny. Ze względu na groźbę zawalenia w 1841 r. gruntownie przebudowany. W latach 1945-73 nieczynny następnie po utworzeniu parafii katolickiej odnowiony na jej siedzibę. Jest to budowla barokowa o charakterze salowym z wolutowym szczytem i dwuspadowym dachem pokrytym łupkiem. Do budynku dostawiona jest pastorówka z poddaszem miszkalno-użytkowym.
 • Kościół filialny św. Marcina – pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1399 r. jednak obecna budowla powstała w XVI w., prawdopodobnie w wyniku przebudowy. Godnym uwagi jest tu wyjątkowo rzadkie sklepienie kryształowe w kaplicy północnej (podobne znaleźć można dopiero w Opolu). Przy skarpie drogi przed bramą jest wmurowany kamień z rytem krzyża rozdwojonego u podstawy – prawdopodobnie jest to krzyż choleryczny informujący w średniowieczu o granicach epidemii.
 • Zespół pałacowy z parkiem krajobrazowym – pierwotnie dwór renesansowy z XVI w. w miejsce, którego w latach 1790-1800 hrabia von Reden wybudował pałac klasycystyczny. Po wojnie kilkakrotnie remontowany zatracił jednak swój pierwotny styl. Zachowały się również klasycystyczne budynki gospodarcze: dawny browar, zabudowania mieszkalno-gospodarcze oraz 2 spichlerze. W rozległym parku znajduje się część budowli ogrodowych: opactwo – będące grobowcem Redenów (ngrobki obojga po 1945 r. zostały zniszczone), skałka ze sztuczną grotą, sztuczne ruiny zamku Kesselburg (lub Warte), Dom Ogrodnika, Świątynia Ateny (zwana również Herbaciarnią), oraz niemal nie do zidentyfikowania ślady oranżerii, Domu Rybaka czy Latarni Morskiej.
 • Karczma Sądowa – pochodząca z XVIII w. przebudowana w XIX i XX w.
 • Murowana remiza z początków XX w.
 • Szachulcowa trafostacja z ok. 1930 r.
 • Kamienny krzyż pokutny z wyrytą dzidą.
 • Liczny zespół domów mieszkalnych i mieszkalno-gospodarczych z XIX w., najczęściej murowanych i murowano-szachulcowyh.

Data dodania informacji: czwartek, 20 maj 2004.
Data ostatniej aktualizacji: niedziela, 27 maj 2007.

Poniższe komentarze są prywatnymi opiniami czytelników.
Autorzy strony Sudety Zachdnie nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Liczba Recenzji: 11
Ogólna ocena (1-5) - 4.55
IMAGE_BUTTON_SEND_PICTURE Wszyskie recenzje Napisz Recenzję IMAGE_BUTTON_FORUM
od Kemot Data Dodania: niedziela, 16 luty 2014 11:12:04
Moja córcia spędzi w Bukowcu ferie zimowe,proszę o więcej zdjęć jestem ciekaw tych okolic.

Ocena: 5 z 5 Gwiazdek! [5 z 5 Gwiazdek!]
od Kelvin Data Dodania: niedziela, 30 październik 2011 15:45:03
Ciekawa notatka, dopiero z niej dowiedziałem się m.in. gdzie Redenowie zostali pochowani. Kiedy niedawno pytałem o to mieszakańców, nikt nie potrafił mi powiedzieć.
Dobrze byłoby jednak poprawić ortografię (kompieliskami) i liczne literówki.

Ocena: 4 z 5 Gwiazdek! [4 z 5 Gwiazdek!]
od W.K. Data Dodania: czwartek, 26 maj 2011 23:17:22
Jeden istotny błąd - na północ od Kowar.

Ocena: 4 z 5 Gwiazdek! [4 z 5 Gwiazdek!]
od ewa2112 Data Dodania: piątek, 03 lipiec 2009 11:01:15
Bardzo ciekawe informacje,wiedza o bogatej historii i atrakcjach turystycznych naszego regionu ciągle nie jest spopularyzowana.Dla zainteresowanych :w dzisiejszym magazynie Gazety Wrocławskiej - www.polskatimes.pl jest artykuł o Bukowcu (3.07.2009) Wiele nowości także na stronie Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej : www.dolinapalacow.pl

Ocena: 5 z 5 Gwiazdek! [5 z 5 Gwiazdek!]
od Grzegorz Data Dodania: czwartek, 08 listopad 2007 19:40:19
Fajnie i rzeczowo, dzięki :) zresztą my też zostaliśmy zakażeni ;) kupiliśmy nawet w zeszłym roku w Bukowcu kawałek ziemi, tak naprawdę to nie wiemy po co, ani z tych stron nie pochodzimy, ani nie mamy blisko ale nas po prostu zauroczył :) niestety widoku na Śnieżkę nie mamy, ale miejsce i tak ma coś w sobie :)

Ocena: 4 z 5 Gwiazdek! [4 z 5 Gwiazdek!]
od pjoter Data Dodania: niedziela, 09 wrzesień 2007 22:57:33
Witam wszystkich mam nadzieję że ktoś przeczyta to co napisałem,mieszkałem w Bukowcu wiele lat,chodziłem do szkoły w Kostrzycy,teraz jestem bardzo bardzo daleko od tego miejsca,ale moje myśli zawsze są gdzieś w Bukowcu,może ktoś ma ochtę popisać ze mną,bardzo chciałbym przyjechać do Bukowca ale już chyba niemam tam znajomych,chciałbym odnowić kontakty,podaję swój adres pjoter1968@wp.pl
Pozdrawiam wszystkich i czekam na wiadomości Piotr

Ocena: 5 z 5 Gwiazdek! [5 z 5 Gwiazdek!]
od IWA Data Dodania: poniedziałek, 18 czerwiec 2007 21:41:12
MIESZKAM W BUKOWCU OD URODZENIA A CO JEST BARDZO CIEKAWE ZE CODZIENNIE POZNAJE NOWE WIDOKI NOWE CIEKAWE MIEJSCA . JESTEM ZAKOCHANA W TEJ MIEJSCOWOSCI.JEST TU BARDZO DUZO PIEKNYCH MIEJSC ,ZABYTKOW ,LASOW,MIEJSCA DO WYCISZENIA SIE,ORAZ SUPER ODPOCZYNKU.NIE MA DRUGIEGO TAKIEGO MIEJSCA NA SWIECIE. ZAPRASZAM WSZYSTKICH BY SAMI POCZULI TO CO JA.

Ocena: 5 z 5 Gwiazdek! [5 z 5 Gwiazdek!]
od Mystical Data Dodania: wtorek, 31 październik 2006 19:55:24
Świetnie napisane.
Sama mieszkam w Mysłakowicach, a to jest rzut beretem od Bukowca i naprawdę lepiej bym moich kochanych okolic nie opisała ;]
Ale ciekawi mnie ta epidemia, nie wiecie, gdzie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat?

Ocena: 5 z 5 Gwiazdek! [5 z 5 Gwiazdek!]
od Małgosia Data Dodania: poniedziałek, 26 czerwiec 2006 14:38:56
Do Jarka S. i nie tylko...
Myślę, że pięknie napisałeś, własne przeżycia, wspomnienia ludzkie współczesne historie dotyczące zabytkowych miejsc z duszą, historią i wiedzą o ich tworzeniu sprawiają, że to już nie tylko historia, ale wyobrażenie pięknych miejsc. Nawet nie wiesz ile dzieci idąc rano do szkoły widzi Śnieżkę, czy to w Jeleniej Górze, Kowarach, Mysłakowicach ... ;-) Taka recenzja jak twoja sprawia, że piękną i bogata historię o Bukowcu przesłana przez "Robalka" chłonę (jak każde dzie...
Czytaj całość

Ocena: 5 z 5 Gwiazdek! [5 z 5 Gwiazdek!]
od Jarek S. Data Dodania: czwartek, 17 listopad 2005 23:37:35
W latach 1967 do 1970 miałem przyjemność mieszkać w Bukowcu, jako uczeń miejscowego
Technikum, mieszczącego się omawianym pałacu, poznałem każde jego zakamarki , jak
i przyległego parku z jego stawami, okazałymi bukami, herbaciarnią , co wówczas wywierało na mnie ogromne wrażenie. Dzisiaj miałem okazje poznać więcej szczegułów
historycznych, co jest dla mnie po tylu latach bardzo interesujące, gdyż spędziłem tam
trzy lata swego młodzieńczego okresu, i pamiętam jak dziś widok oświetlonej wsc...
Czytaj całość

Ocena: 5 z 5 Gwiazdek! [5 z 5 Gwiazdek!]
IMAGE_BUTTON_SEND_PICTURE Wszyskie recenzje Napisz Recenzję IMAGE_BUTTON_FORUM
Informacje o regionie
Inne miejsca
Powiedz Znajomemu
 
Powiedz o tym miejscu komuś, kogo znasz.
Recenzje (1084) więcej
Jeden istotny błąd - na północ od Kowar. ..
4 z 5 Gwiazdek!
Kursy walut
Ważniejsze linki
Kamery w sudetach
Pogoda dla Sudetów Zachodnich
Mapa radarowa Polski
Rozkład jazy PKP
MZK Jelenia Góra
PKS Jelenia Góra
KRY-CHAbis (przejazdy Jelenia - Wrocław)
Karkonosze ON-LINE
Sudety - Informator Turystyczny
Wyprawy w Sudety
Sudecki Informator Turystyczny
naszesudety.pl
Twoje Sudety
Miesięcznik "Sudety"
Sudety.it
SZKLARSKA PORĘBA - Baza noclegowa inf. turystyczne noclegi
Oficjalna strona miasta KOWARY
KarkoMega - nocleg w Karkonoszach i Górach Izerskich
Dolny Śląsk - Informacja Turystyczna
Karkonosze - informacje, noclegi, szlaki, miejscowości i historia
Przesieka - serwis internetowy
Borowice
Strona o turystyce rowerowej, Sudety, Jelenia Góra
PTTK Oddział "Sudety Zachodnie"
Dolny Śląsk jakiego nie znacie...
Książański Park Krajobrazowy,Książ,Park Krajobrazowy,Zamek Książ
Strona o turystyce rowerowej, Sudety, Jelenia Góra
Forum Górskie - 321gory
Banery
Jelenia Góra i okolice
Sudecka TopLista
Linki Pozycjonowanie
Jelenia Góra
Toplista YES
TOPLISTA STRON JELENIA GÓRA I OKOLICE!!
Najlepsze z Dolnego Śląska
Polskie góry - toplista
RANKING TURYSTYCZNYCH STRON INTERNETOWYCH
Najlepsze górskie strony
Darmowy katalog stron
....::::GŁOSUJCIE::::....
Czy podoba Ci sie ta strona ?
TakNie

Zobacz wyniki
Darmowy Katalog Stron
Słoneczny Katalog Stron
Katalog stron Sznurki
Katalog stron Grafbox
Darmowy Katalog Stron SEO
Prosty Darmowy Katalog Stron

darmowe liczniki
Copyright © 2003 osCommerce
Powered by osCommerceProfessional & updated by Robalek
Sponsor - "KKF" Jelenia Góra
Mojej siostrze " "