Sudety ZachodnieSudety ZachodnieSudety Zachodnie
  Top » Sudety Zachodnie » Miejscowości,
dzielnice,osady
» Szklarska Poręba
Imieniny dziś obchodzą:
Jarosław, Marek, Wasyl,
Porozmawiaj na forumForumPorozmawiaj na forum
 |  Moje Konto
Kategorie
Drogi, trasy,
rozdroża
 (23)
Grupy skalne,
skały, skałki
 (55)
Miejscowości,
dzielnice,osady
 (61)
Przełęcze,doliny,
Obniżenia
 (35)
Rezerwaty Przyrody,
Parki
 (3)
Strumienie,rzeki,
stawy,mokradła
 (86)
Szczyty gór,
wzgórza,pagórki
 (108)
Zabytki przyrody,
kultury,ruiny
 (10)
Losowe zdjęcie
Budynek na Placu Wolności, przed wojną siedziba burmistrza, po wojnie wiele lat siedziba Urzędy Gminy (tak, tak Pobiedna była Gminą), obecnie budynek mieszkalny.
Budynek na Placu Wolności, przed wojną siedziba burmistrza, po wojnie wiele lat siedziba Urzędy Gminy (tak, tak Pobiedna była Gminą), obecnie budynek mieszkalny.
Autor/Przesłał: Tadeusz
Regiony
Forum
Aktualnie na Forum:
1 gości
Temat: Ostatnia odpowiedź:
piszcie nowości Brak odpowiedzi
Chrośnica 29-08-2017 08:26
Anonymous
jura
Rozhledna Eliška Brak odpowiedzi
Dziwna tablica w Ciszycy Brak odpowiedzi
Wspomnienia ze Strażnicy WOP 11-02-2015 21:42
andrzej s.
Ostatnio w albumie:

Tytuł Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Pobiednej
Wysłał/a: RenataS
Wysłany: 09 01 2011 11:07:45

Tytuł Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Pobiednej
Wysłał/a: RenataS
Wysłany: 09 01 2011 11:07:11

Tytuł Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Pobiednej
Wysłał/a: RenataS
Wysłany: 09 01 2011 11:06:37
Co nowego? więcej
kwiecień 2018
- Dzień jak codzień
- Dzień dzisiejszy
- Warto zobaczyć

News
2006-12-23 18:55:59


Czereśniak
Szybkie Wyszukiwanie
 
Wpisz słowo aby wyszukać miejsce.
Wyszukiwanie Zaawansowane
Szukaj w Google
Google
Informacje
Bibliografia
Ksiega Gości
Regulamin GOT
Dekalog Turysty Górskiego
Korzystanie z Serwisu
Kontakt
Szklarska Poręba 440-1420m n.p.m.

Region: KarkonoszeZOBACZ W ZUMI

Informacja: Miejscowść letniskowa - centrum sportów zimowych Sudetów Zachodnich.

Nazewnictwo: Schreiberhow, Schreibersau, Schreiberhau, Schreiberau.

Lokalizacja: W dolinie Kamiennej stanowiącej granicę pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi. Tereny należące do miasta sięgają od Wysokiej Kopy na zachodzie po Wysoką Kopę na wschodzie. Część obszaru znajduje się na terenia "Karkonoskiego Parku Narodowego", oraz enklawy w rezerwacie "Wodospad Szklarki".

Historia: Od XII - XIII w. tereny dzisiejszej Szklarskiej Poręby były eksploatowane przez Walończyków, którzy wydobywali tu piryt, ametysty, kryształy górskie i szafiry. Pierwsze wzmianki o tych terenach pochodzą z 1281 r. i mówią o nabyciu ich przez joannitów z Cieplic Śl. Pierwsza huta szkła (najstarsza w Sudetach) powstała XIV w. i była zlokalizowana w okolicach dzisiejszego zbiegu ulic Piastowskiej i Wiejskiej. Ówczesna technologia hutnicza wymagała dużych ilości drewna, co powodowało szybkie wylesianie się terenów, a w efekcie konieczność przenoszenia zakładów na tereny bardziej zalesione. Huty takie nazywane są "hutami kroczącymi" lub "wędrującymi" i w ciągu wieków pokonały one prawie 20 km - ze Szklarskiej Poręby do osady Orle. Znaczenie karkonoskich hut znacznie wzrósło w XVI w. gdy zaczęto wykorzystywać technikę otrzymywania czystego, przeźroczystego szkła weneckiego. Od tego czasu powstawało tu coraz więcej hut - do czasów dzisiejszych przetrwała jedynie huta "Józefina" (po wojnie "Julia"), która była czynna do lat 90-ch XX w., a do niedawna jeszcze udostępniana wycieczkom do zwiedzania, dziś całkowicie zamknięta niszczeje i straszy. Oprócz rozwoju hutnictwa rozwijało się również wydobycie pirytów, które były na miejscu przerabiane na kwas siarkowy. Pozostałości po dawnych sztolniach można zobaczyć niedaleko Zbójnickich Skał nad Szklarską Porębą Dolną. Sztonie te jednak szybko upadały po wyczerpaniu złóż i minerały były sprowadzane z innych terenów Sudetów. W miarę wylesiania terenu na porębach powstawały osiedla drwali i kurzaków a później pasterzy bydła i owiec. W XVI w. część terenu zasiedlili czescy protestanccy uchodźcy religijni. Od k. XVIII w. Szklarska Poręba zaczęła nabierać charakteru turystyczno-wypoczynkowego, jednak jego największy rozwój przypada na wiek XX. W tym okresie powstało wiele tras zjazdowych saneczkowych i narciarskich, oraz skoczni narciarskich. Popularne też były zjazdy saniami "rogatymi" ze schroniska na Hali Szrenickiej. W latach 1900-02 wybudowano linię kolejową z 6-ma stacjami, z których zostało czynnych do dzisiaj tylko 3. Od początku dużą popularnością wśród turystów cieszył się wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Obecnie Szklaska Poręba z wieloma nartostradami, wyiągami oraz ternami w Jakuszycah do narciarstwa biegowego uznawana jest za centrum sportów zimowych. Mistao jest równierz promowane przez Program III Polskiego Radia, czyli tzw. “Trójka” która pod swoim patronatem organizuje tam wiele imprez, prowadząc nieraz ze Szklarskiej Porby ogólnograjowy program radiowy na żywo.

  Ze Szklarską Porębą związane są m.in. takie osobistości jak:
 • Wilhelm Bölsche - (1861 - 1939) - pisarz i przyrodnik niemiecki, napisał m.in. „Miłość w przyrodzie” oraz biografię Heinego.
 • Gerhart Hauptmann(1862 - 1946) - jeden z wybitniejszych niemieckich pisarzy i dramaturgów. Napisał m.in. sztuke „Tkacze” opisującą bunt tkaczy w 1844 r. W 1902 r. przeprowadził się do Jagniątkowa. W 1912 r. otrzymał Nagrodę Nobla.
 • Karl Hauptmann (1858 - 1921) - wybitny pisar, dramaturg i filozof niemiecki. Inspiracją dla jego twórczości były Góry Izerskie. Był współautorem przekładu „Chłopów” Reymonta, którego gościł u siebie w domu.
 • Vlastimil Hofman - wybitny malarz polski (syn Czecha i Polki), ostatni przedstawiciel symbolizmu młodopolskiego. Obrazy jego znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Lublinie. W szklarskiej Porębie malował m.in. obrazy i freski w tamtejszych kościołach, na których uwieczniał twarze miejscowej ludności.

Turystyka: Znajduje się tu sporo chat sudeckich drewnianych o konstrukcji przysłupowej i mieszanej, najstarsza pochodzi z 1740 r., oraz wiele budynków mieszkalnych o budowie murowanej i ryglowej (pruski mur) pochodzących z XIX/XX w.

  Będąc w Szklarskiej Porębie warto zwrócić uwagę na:
 • Koścół filialny Niepokalanego Serca NMP przy ul. Piastowskiej. Wybudowany w l. 1755-86 i wyremontowany w 1968 r. Wewnątrz ambona i organy z 1796 r., krucyfiks 1776 r. i kryształowe żyrandole z XVIII i XIX w. wyprodukowane w miejscowych hutach. Na ścianach i parapecie empory obrazy V. Hohmana.
 • Kościół cmentarny Matki Boskiej Różańcowj przy ul. piastowskiej. Wybudowany w 1650 r. a następnie przebudowany na neogotycki w 1818 r. Obrazy Hofmana i późnorenesansowa dzieła jakie do niedawna się tutaj znajowały, z powodu kilkukrotnych włamań musiano przenieść do kościoła filialnego Niepokalanego Serca NMP. Na przykościelnym cmentarzu przetrwało kilka nagrobków z XVIII i XIX w. m.in. najstarszy grób szklarza Pleusslera z 1804 r.
 • Kościół parafialny Bożego Ciała przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego. Wybudowany w l. 1884-86 i remontowany w l. 1958-60. Wewnątrz neoromańskie i neogotyckie wyposarzenie oraz obrazy V. Hofmana, którego grób znajduje się na zachód od kościoła przy tej samej ulicy, na Cmentarzu Parafialnym.
 • Dawna karczma sądowa z XVIII w. znajdująca się na ul. Piastowskiej w pobliżu lipy sądowej tzw. “Grubej Lipy” stanowiącej pomnik przyrody.
 • Muzeum w domu Hauptmanów przy ul. 11 Listopada. Mieści się w XIX w. domu, w którym mieszkali pod koniec XIX w. słynni barcia Gerhardt i Carl Hauptmannowie. Wśród stylowego wystroju wnętrz, pośród mebli ludowych wystawione są pamiątki po pisarzach, kolekcja daził V. Hofmana, oraz dawne wyroby Huty “Juzefina”. Na budynku znajduje się pamiątkowa tablica odsłonięta w 1958 r. w 100 rocznicę urodzin Karola Huptmanna.
 • Muzeum w domu Hofmana przy ul.. Matejki. Budynek pochaodzi z początków XX w., wewnątrz kolekcja obrazów symbolisty - V. Hofmana.
 • Dom przyrodnika i pisarza W. Bölsche’a z początków XX w. - przy ul. Muzealnej.
 • Budynek huty szkła “Julia” z IXI w. (ówcześnie Józefina), przebudowany w XX w. Jeszcze do nuiedawna otwarta dla zwiedzających, obecnie całkowicie zamknięta niszczeje i starszy.
 • Muzeum Energetyki przy ul. Jeleniogórskiej w budynku dawnej elektrowni wodnej.
 • Muzeum mineralogiczne przy ul. Kilińskiego. Zbiory liczące tysiace eksponatów i zebrane w XIX w. pensjonacie stanowią prywatną kolekcję p. Sokołowskich. Można tam zobaczyc m.in. 60-cio kg. Szczotke kryształu górskiego, amerykański meteoryt, skamieliny itp.
 • Muzeum Ziemi przy ul. Jeleniogórskiej. Zbiory wystawione w XIX w. budynku - głównie kamienie z Dolnego Śląska - prezentują geologiczną niezwykłość regionu. Przed muzeum rekonstrukcja płuczek minerałów oraz sztolni walońskiej.
 • Willa Husarz przy ul. Kilińskiego - usytuowany w leśnym parku pawilon myśliwski sprzed 100 lat, funkcjonujący równierz jako pensjonacik i muzeum. W środku witraże i meble z XIX w., na ścianach stara myśliwska broń, obrazy oraz kolekcja porcelany.
 • Dworzec PKP Szklarska Poręba Górna - wybudowany w 1902 r., u stup granitowych Białych Skał, z których roztarza się widok na miasto oraz panoramę Karkonoszy.

W sieci: Oficjalna strona Szklarskiej Poręby, Szklarska Poręba,

Data dodania informacji: środa, 14 kwiecień 2004.
Data ostatniej aktualizacji: poniedziałek, 28 maj 2007.

Poniższe komentarze są prywatnymi opiniami czytelników.
Autorzy strony Sudety Zachdnie nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Liczba Recenzji: 1
Ogólna ocena (1-5) - 5.00
IMAGE_BUTTON_SEND_PICTURE Napisz Recenzję IMAGE_BUTTON_FORUM
od unio124 Data Dodania: piątek, 08 grudzień 2006 11:08:26
Ta strona bardzo zbliża miłośników gór do przypomnienia sobie szlaków i wycieczek i umożliwia jej rozbudowę.Twórcze myślenie autorów tej strony uważam za bardzo dobre.

Ocena: 5 z 5 Gwiazdek! [5 z 5 Gwiazdek!]
IMAGE_BUTTON_SEND_PICTURE Napisz Recenzję IMAGE_BUTTON_FORUM
Informacje o regionie
Inne miejsca
Powiedz Znajomemu
 
Powiedz o tym miejscu komuś, kogo znasz.
Recenzje (1084) więcej
Szklarska Poręba
Ta strona bardzo zbliża miłośników gór do przypomnienia sobi ..
5 z 5 Gwiazdek!
Kursy walut
Ważniejsze linki
Kamery w sudetach
Pogoda dla Sudetów Zachodnich
Mapa radarowa Polski
Rozkład jazy PKP
MZK Jelenia Góra
PKS Jelenia Góra
KRY-CHAbis (przejazdy Jelenia - Wrocław)
Karkonosze ON-LINE
Sudety - Informator Turystyczny
Wyprawy w Sudety
Sudecki Informator Turystyczny
naszesudety.pl
Twoje Sudety
Miesięcznik "Sudety"
Sudety.it
SZKLARSKA PORĘBA - Baza noclegowa inf. turystyczne noclegi
Oficjalna strona miasta KOWARY
KarkoMega - nocleg w Karkonoszach i Górach Izerskich
Dolny Śląsk - Informacja Turystyczna
Karkonosze - informacje, noclegi, szlaki, miejscowości i historia
Przesieka - serwis internetowy
Borowice
Strona o turystyce rowerowej, Sudety, Jelenia Góra
PTTK Oddział "Sudety Zachodnie"
Dolny Śląsk jakiego nie znacie...
Książański Park Krajobrazowy,Książ,Park Krajobrazowy,Zamek Książ
Strona o turystyce rowerowej, Sudety, Jelenia Góra
Forum Górskie - 321gory
Banery
Jelenia Góra i okolice
Sudecka TopLista
Linki Pozycjonowanie
Jelenia Góra
Toplista YES
TOPLISTA STRON JELENIA GÓRA I OKOLICE!!
Najlepsze z Dolnego Śląska
Polskie góry - toplista
RANKING TURYSTYCZNYCH STRON INTERNETOWYCH
Najlepsze górskie strony
Darmowy katalog stron
....::::GŁOSUJCIE::::....
Czy podoba Ci sie ta strona ?
TakNie

Zobacz wyniki
Darmowy Katalog Stron
Słoneczny Katalog Stron
Katalog stron Sznurki
Katalog stron Grafbox
Darmowy Katalog Stron SEO
Prosty Darmowy Katalog Stron

darmowe liczniki
Copyright © 2003 osCommerce
Powered by osCommerceProfessional & updated by Robalek
Sponsor - "KKF" Jelenia Góra
Mojej siostrze " "